Jak zlecić tekst, aby powstały utwór nam się spodobał? Wpływa zlecenie i co dalej? Jak zrealizować projekt pt. tekst do piosenki?

Poniżej przedstawię, jak krok po kroku powinien wyglądać ten proces:

Zlecę napisanie tekstu piosenki!

Zanim napiszesz zastanów się czy nie masz żadnych wytycznych dla tekściarza. Warto podesłać przykładową tematykę, o ktorej chcesz śpiewać (jedni kochają się w balladach miłosnych, kolejni lubią poruszać trudne tematy, a jeszcze inni uwielbiają śpiewać o codzienności itp.). Jeżeli posiadasz nagrane przez siebie demo, dołącz je do maila z wytycznymi.

Jak zacząć pisać tekst piosenki?

Zanim zaczniemy, polecam skontaktować się ze zleceniodawcą i dopytać go o brakujące szczegóły. W zgłoszeniu zwykle brakuje jakichś informacji. Następnie sugerowałbym poświęcić chociaż 1-2 dni na przesłuchiwanie dosłanej muzyki. To jest jeden z ważniejszych procesów, bo w tym momencie decydujesz, o czym mówi melodia, jaki tekst do niej dobrać. W międzyczasie zaleca się rozpisać linię głosową.

Wymyślanie piosenek – czy w międzyczasie pokazać niepełny tekst zlecającemu?

Moim zdaniem nie ma to sensu. Dopóki tekst nie zostanie ukończony w 100%, może się zmienić dziesiątki razy. Poza tym to tak jak pokazać dom w polowie budowy. Czy zrobi wrażenie? Zdecydowanie lepiej pokazać w pełni gotowy materiał.

Gotowy tekst do muzyki.

Jak już masz przygotowany materiał, to warto się zastanowić czy nie powinieneś go pokrótce opisać podsyłanemu wokaliście. Myślę, ze nie zaszkodzi choć trochę opisać:

  • czemu akurat przygotowałeś dla zlecenidowacy taki, a nie inny temat,
  • które słowa mogą nie być łatwe do wyśpiewania. W razie potrzeby napomknąć, że można je zmienić,
  • sens utworu, co chciałeś przekazać słuchaczowi.

Zlecę napisanie tekstu piosenki raz jeszcze!

Drogi wokalisto, jeśli dosłany materiał Ci nie odpowiada w mniejszym, bądź większym stopniu, nie bój się o tym powiedzieć. Uwagi są wskazane bo pomogą tekściarzowi poznać twoje preferencje tekstowe i dostosować tekst do oczekiwań. Oczywiście, autor może się nie zgodzić na wprowadzenie wszystkich dosłanych wytycznych. W takim przypadku powinien wyjaśnić czemu nie chce zrealizować korekty. Zdrowa dyskusja między wokalistą, a tekściarzem jest wskazana.

Mam nadzieję, że artykuł choć trochę przybliżył Wam, jak powinien wyglądać proces pt. “pisanie tekstów piosenek na zlecenie”. Jeśli chcielibyście dopytać o coś więcej, to zapraszam do kontaktu mailowego. Ewentualnie zachęcam do przejrzenia innych artykułów blogowych.

Drogi wokalisto, jeśli tutaj jesteś i chciałbyś rozważyć zlecenie tekstu, to zapraszam ma dedykowaną podstronę:
teksty piosenek na zamówienie