Żyjemy w czasach, w których zawód “tekściarz” pomału wymiera. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że coraz częściej tekst pisany jest przez wokalistów zespołu, ewentualnie muzyków. Skąd taka zmiana?
Wydaje mi się, że jest tego kilka przyczyn:

  1. Wydawcy naciskają na wokalistów, aby samodzielnie pisali tekst piosenki. Jaki mają w tym interes? Nie trzeba odprowadzać tantiemów dla tekściarza, a tym samym więcej pieniędzy spływa do wytwórni muzycznej.
  2. Jeśli oglądaliście choć jeden z telewizyjnych programów muzycznych, to na pewno słyszeliście, że kompletny wokalista powinien też pisać teksty. Szczerze powiedziawszy nie pamiętam argumentacji ekspertów, dlaczego tak powinno być. Reasumując, młody piosenkarz jest coraz częściej uświadamiany, że treści musi tworzyć sam, jeśli chce być ARTYSTĄ.
  3. “Ludzie i tak nie słuchają tekstów piosenek”. Niestety częściowo zgodzę się z tą opinią. Coraz rzadziej zwracamy uwagę, o czym mówi piosenka. Jednak pozwolę sobie na iskierkę nadziei i powiem tak: moim zdaniem słuchaczom dobry tekst nie jest obojętny tekst i potrafią go docenić. Jak? Wydaje mi się, że dobry tekst, daje szanse na to, by hit zapadł nam w pamięci na dłużej, a nie na miesiąc (średnia żywotność popularnego utworu muycznego).
  4. Młode zespoły coraz częściej piszą teksty do muzyki po angielsku. Wydaje mi się, że są tego dwie przyczyny:
  • chcą od razu zrobić karierę światową – ambitne, ale arcytrudne.
  • “napiszmy byle co po angielsku, a większość Polaków i tak nie zrozumie” – to urywek z rozmowy młodego zespołu muzycznego. Fakt, duża część słuchaczy nie zrozumie tekstu piosenki. Ponadto, zauważmy, że nawet jak rozumiemy słowa, to do angielskich tekstów mamy więcej wyrozumiałości. Przykład z piosenki Ace of Base: refren przede wszystkim brzmi tak:
    It`s a beautiful life. O o o o o
    Gdyby zaśpiewać to po polsku, to chyba taki tekst nie przeszkadzałby nam tylko w disco polo.

Generator tekstów piosenek – co to?

Sam niedawno dowiedziałem się, że coś takiego istnieje. Niemało osób wspomnianego generatora szuka w sieci. Jak to działa? Generator tekstów piosenek posiada w bazie od kilku do kilkunastu tysięcy słów, z których automatycznie generuje utwór. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej przykładowy tekst:

Zwrotka:

jedząc kanapkę, strasznie mlaszcze chłopak
i wrócił do dom wspak
i wrócił do dom wspak
nasza muzyka ma tu typów z przypadku
libacje nad wartą dla władzy tu są w porządku
ważne, że są w porządku
teraz słyszę tylko wiatr, tak mi sierpień minie
przecież po to ubrałem spodnie
zmiany nadeszły, choć zostałem wciąż na tapczanie

Refren:

a i tak żył
dlatego wciąż słyszę: „ale się ostry roztył”
pyta mnie o feat typ co i tak żył
kręć swą dupą a ty i tak żył

Ciekawe, prawda? I niebanalne! Miejmy nadzieję, że generator tekstów piosenek to tylko ciekawostka, która nigdy nie wejdzie do obiegu.