Chciałbym odpowiedzieć na to pytanie zero jedynkowo, ale niestety się nie da.
To tak jakby zapytać, ile kosztuje samochód? Można kupić używanego grata za kilka tysięcy, albo nowe, luksusowe auto za kilkaset tysięcy złotych. Oba wskazane przykłady to samochody, ale jednak się różnią, prawda?

To jak to jest w praktyce? Ile zarabia tekściarz piosenek?

Znany tekściarz piosenek pobiera zwykle wynagrodzenie składające się z dwóch części:

  • opłata za napisanie utworu – jednorazowa płatność (najtańsze oferty w sieci wynoszą 50 zł, topowi tekściarze pobierają zapewne wynagrodzenie na poziomie 1 000 – 3 000 zł)
  • tantiemy za prawa autorskie – wysokość zarobków autora uzależniona jest od popularności napisanego utworu. Im jest częściej puszczany w rozgłośniach radiowych, wykorzystywany na imprezach masowych itp, tym więcej zarobi tekściarz wydanej piosenki.

Tantiemy Zaiks. Ile można na nich zarobić, gdy napiszę hit?

Przebój, przebojowi nierówny, ale spróbujmy jakkolwiek to uśrednić. Według nieoficjalnych źródeł hit radiowy w czasie swojej popularności jest emitowany średnio 300 razy przez dwie największe rozgłośnie radiowe w Polsce (RMF FM, RADIO ZET). Z tytułu wspomnianej emisji utworu, autorzy piosenki otrzymają ok. 30 000 zł do podziału (z czego – jeśli dobrze doczytałem na stronie zaiksu – tekściarzowi przypada 1/3 kwoty, co w tym przypadku daje 10 000 zł).

Oczywiście wspomniane wyżej wynagrodzenie za tantiemy nie jest pełne. W końcu po okresie popularności piosenka dalej jest emitowana, choć przynosi już mniejsze wpływy. Dodatkowo trzeba pamiętać o mniej popularnych rozgłośniach radiowych, które również odprowadzają tantiemy.