Nie jest to proste, bo musimy stworzyć tekst do muzyki, w taki sposób, aby nadawał się do wyśpiewania. W języku polskim wiele słów nie jest melodyjnych i choć dobrze wyglądają na papierze, to niekoniecznie sprawdzają się w utworze muzycznym.

Dlatego uważam, że najpierw powinna powstawać muzyka, a dopiero potem tekst. Dzięki temu autor może dopasować słowa tak, aby pasowały do melodii, po prostu “brzmiały”.

Jak napisać dobry tekst do piosenki?

Na początku przygody z pisaniem radziłbym, kierować się podstawowymi zasadami:

  1. Nie wykorzystuj zbyt długich słów (4-zgłoskowych, bądź dłuższych).
  2. Zanim zaczniesz pisanie tekstu piosenki, pamiętaj o zapoznaniu się z materiałem muzycznym. Słuchaj go aż do znudzenia. Musisz zrozumieć jakie emocje płyną z powstałej melodii, bo tekst powinien je odzwierciedlać.
  3. Unikaj trudnych do wymówienia słów na przykład takich jak: przejrzyste, chrzęst, trzęsienie.
  4. Wykorzystuj powtórzenia (najczęściej stosowane w refrenie).
  5. Jeśli otrzymałeś materiał muzyczny, stwórz wstępną linię głosową. Dzięki niej będziesz mógł oszacować jakiej dlugości powinien być każdy kolejny wers.

Jak napisać dobrą piosenkę?

Nawet genialny tekst to jeszcze niegenialna piosenka. Dlatego ważna jest współpraca między tekściarzem, wokalistą i muzykami.

Jak już stworzysz wstępny tekst do muzyki, przekaż go zespołowi. Kiedy wokalista zaśpiewa zaproponowany tekst piosenki, na pewno będzie miał swoje uwagi. To nie oznacza, że popełniłeś jakiś błąd na etapie tworzenia treści. Wokalista jest ekspertem ds. muzyki, dlatego jeśli któreś z zaproponowanych słów mu nie leży, trzeba mu zaufać i poszukać takiego, które nie zmieni sensu utworu, a zabrzmi lepiej.

Jak zacząć pisać teksty piosenek?

Koniec tych pytań. Wiecznie możemy myśleć, jak napisać dobry tekst piosenki, a odpowiedź jest bardzo prosta. Po prostu spróbuj. Usiądź, weź kartkę i zacznij pisać.

Gdy już utworzysz arcydzieło słowne, to ja zacznę dopytywać się Ciebie jak napisać piosenkę. Tylko nie taką sztampową, a wyjątkowa. Powiesz mi jak napisać dobrą piosenkę. A teraz pora na Ciebie. Idź i pisz.

Powodzenia tekściarzu!